Как 8 декември се превръща в празник за всички студенти?

Как 8 декември се превръща в празник за всички студенти?

 

Студентски празник през 80те

Усещате ли, че вече наближава онова време, когато лекциите, записките, упражненията и дългите часове, прекарани в аудиториите, трябва да бъдат забравени за няколко дни и да отстъпят предимство на веселбата. Вече се долавят неудържими емоции във въздуха, които се планират поне един месец предварително - разглеждат се оферти на заведения, на страхотни хотели, на симпатични планински хижи, бунгала и уединени квартири.

 

Точно така, 8-ми декември е ДАТАТА и тази година се пада в понеделник, така че директно го пишете „long weekend”.

 

Но дали всички знаем историята и какъв всъщност е поводът да празнуваме? Аз, честно да си призная, четири години празнувах прилежно и никога не се поинтересувах от фактите. Но настъпи време, когато се дипломирах и започнах да си задавам някои въпроси, съответно и да търся отговорите им. Първото, което трябва да знаете е, че родителите ни определено не са си губили времето и са спретвали официални чествания, банкети, екскурзии, обиколки по градовете, излети и вечерни градински увеселения. Дори напявали студентския химн „Gaudeamus”, покатерени на някоя пейка.

 

8 декември в дискотека

Шегата настрана – на 8-ми декември по стар стил сме отбелязвали паметта на Светите седмочисленици – сред тях и свети Климент Охридски. Затова и на този ден през 1903г. се празнува 15-годишния юбилей на единственото тогава висше училище в България Софийският университет „Св. Климент Охридски”. Така 8-ми декември става празник на всички студенти в България. Последвалите политически събития в страната стават причина тази дата да бъде отменяна (през 1944г.), заменяна (на 17 ноември) и възстановена (1962г.). Едва през 1994 година обаче този ден е обявен за официален празник на студентите и оттам и за неучебен ден във всички Висши учебни заведения.

 

Това не попречило в продължение на години преди това да се празнува от студентите в цялата страна – оттам и нашите родители, може би баби и дядовци, също стават част от историята на студентския празник.

 

 

 

 

Архивни снимки: lostbulgaria.com

 

 

« обратно

 

 

От Maria Koynakova

публикувана 06.2014   /  обновена 10.2014
иконка иконка
Използваме бисквитки, за да се уверим, че Ви предлагаме най-доброто потребителско преживяване на сайта ни. За повече подробности прочетете тук.