Кога lowcost билетите остават lowcost?
Lowcost авиокомпаниите успяха да наложат модела на безплатен ръчен багаж и допълнителна цена за всяка бройка чекиран багаж. И ето, че евтините lowcost билети остават евтини само ако се придържаме стриктно към изискванията на авиокомпаниите за размер, тегло и бройка на пренасяния като ръчен багаж.
Досега за „ръчен” минаваше багаж, който може да се събере в багажника над седалките (сбор на размерите на чантата до 115 см, например 55х40х20 см) и човек съвсем спокойно можеше да лети за 3-4 дневната си екскурзия или командировка само с ръчен багаж. И не беше съвсем невъзможно да се съберат в раница или чанта с такива размери и неща като лаптоп, фотоапарат, дамска чанта – изискването за само 1 бройка ръчен багаж на някои летища се прилага стриктно.
Е, поне за нискобюджетните авиокомпании това май беше дотук – Wizz air обявиха нови правила за безплатния ръчен багаж, а от опит знаем, че щом един от лоукостите се сети за нови такси, скоро всички ще го последват. Както Wizz air обясняват – разликата е в размера! От 24 октомври 2012 г. включен в цената на самолетния билет, ще е ръчен багаж с размери 42х32х25 см, т.е. който може да се събере в пространството под предната седалка.
Все още като ръчен ще може да се превозва багаж, който е с размери до 56х45х25 см, но срещу такса от 20 лева (10 евро), ако се плати в момента на закупуването на самолетния билет. Таксата достига до 30 евро, ако сме надвишили размера на безплатния багаж и това се установи при качването на борда на самолета.
Някои от американските lowcost превозвачи имат подобни правила, но дали Wizz air ще остане единствената европейска lowcost авиокомпания с такси за ръчен багаж предстои да разберем.