Не пренебрегвайте бонусите, които авикомпаниите предлагат на постоянните си клиенти
"Много бих искал да се прехвърля за следващия полет…"
"Съжалявам, сър, но всички места са заети. Както виждате, дълъг е списъкът на чакащите резерви…" Но още преди касиерът да довърши изречението си, вдигна очи и замлъкна. Пътникът бе разтворил чантата си. Внимателно, но настойчиво той потупваше по нея с пластмасовия купон за багажи. Този купон показваше, че пътникът е член на Клуба "100 000 мили", създаден от United Airlines за най-редовните си и предпочитани клиенти — един вътрешен елит, който всички компании се стараеха да си създадат. Изражението на чиновника се промени. Гласът му също се снижи. "Струва ми се, че ще уредим нещо, сър!"
Цитатът е от издадената през 1968 г. книга "Летище". И предвид прословутата точност на Артър Хейли при детайлите явно т.нар. frequent flier програми (от англ. - "редовен летец") съществуват от поне половин век. А с глобализирането на авиотранспорта "бонусите", които те ви носят, стават все по-разнообразни - от по-бързо обслужване до безплатни билети. Напоследък тези и други подобни инициативи (като абонамент за намаления при закупуването на билети) навлизат все по-сериозно и на българския пазар. Това е свързано с узряването му и с все по-сериозния трафик от и към България.
В клубовете на големите
Програмите за лоялни клиенти - и фирми, и физически лица, се разработват основно от традиционните превозвачи. Използването им от нискотарифни компании е по-скоро изключение като в случая на Germanwings. Най-сериозните възможности, които тези схеми дават, са свързани с обединенията на фирми. Такова например е Star alliance, където участват германската Lufthansa, Austrian Airlines, швейцарската Swiss и United Airlines. Те предлагат програмата Star alliance company plus, която е за корпоративни клиенти, като към момента програмата ползват около 700 български компании. Немският превозвач има и програма за физически лица Miles and More. В нея са включени още по-голям брой авиопревозвачи, сред които са Brussels Airlines, Croatia Airlines, Germanwings, полските LOT, Turkish Airlines и др. Българите, които използват програмата към момента, са около 40-45 хил.
Друго голямо обединение е това, в което участва Air France - KLM. Като част от алианса SkyTeam, в който участват компании като Delta Airlines, Чешките авиолинии, Alitalia, Aeroflot, Tarom и др., компаниите предлагат индивидуални карти по програмата Flying Blue и за фирми, по програмата BlueBiz.
Третият голям алианс е Oneworld Alliance, в който участват British Airways, Malev, Iberia, American Airlines. Групата няма обща програма, но ако ползвате програмата на някоя от компаниите в нея, например тази на British Airways Executive Club или програмата на унгарския авиопревозвач – Duna Club, бонусите ви продължават да се трупат при полети и с други компании от групата.
Разбира се, не е изключено отделна авиокомпания да има собствена програма за лоялни клиенти като националният авиопревозвач "България ер".
Новата и интересна алтернатива е абонамент за намаления при закупуването на билети. Такива услуги предлагат само някои западни авиокомпании, и то само на вътрешните си пазари, като Air France например, където клиентът може да ползва намаления от 26 до 35% в зависимост от дестинацията, като годишната цена на картата е 610 евро.
Колкото повече, толкова повече
Коя или кои от програмите ще ползвате зависи от това с компании от кое обединение летите най-често. На практика не рискувате нищо, тъй като участието ви в програмите не се плаща. Първото, което трябва да направите, е да разберете дали компанията е член на някоя от по-големите обединения или има собствени условия. Колко точки или мили ще трупате зависи от това колко често летите, на какво разстояние и срещу каква цена. За да получите дадена карта за лоялен клиент, просто трябва да се регистрирате, като попълните електронен формуляр. Бонусните ви точки се отчитат при купуването на билета, без значение дали това става по електронен път, от агенция или директно от самата авиокомпания. Всеки билет ви носи различни точки в зависимост от цената му. Програмата на Lufthansa за корпоративни клиенти например след разширението й от есента на миналата година не носи точки единствено на пътуващите в най-ниския ценови сегмент на economy class. Натрупаните мили по програмите на SkyTeam (Air France - KLM) пък са безсрочни, при условие че са начислявани мили поне веднъж в рамките на 20 месеца.
Програмите предвиждат колкото по-редовен клиент сте, толкова повече преференции да получавате, като това при някои от програмите е онагледено от вида на картата ви. При програмата на Air France - KLM Flying Blue за физически лица например с натрупването на определен брой мили в рамките на една година получавате сребърна, златна или платинена карта. С тях може да ползвате различни предимства преди, по време и след полет - персонализирано обслужване, предимства при регистрация за полетите, ползване на VIP салони, доставка на багаж с предимство, право на допълнителни килограми багаж, наемане на кола, резервационни хотелски услуги и други.
Трупане на точки
Какво може да получите срещу точките си зависи от конкретната програма, която ползвате. Най-големите бонуси по всички програми са безплатните полети със съответните авиокомпании. За да получите безплатен билет отиване и връщане до Франкфурт или Мюнхен, ви трябват 11 800 точки, а до Виена и Цюрих - 18 000 точки. Така например, ако летите в по-високата ценова група на economy class, която ви носи по 1000 точки на двупосочен полет, ви трябват 18 полета в двете посоки, като 19-ият ви е безплатен. Необходимият брой полети е по-висок в по-ниския ценови сегмент и по-малък при business class. Ако пък сте физическо лице и ползвате програмата Miles and More, може да получите безплатен билет, ако сте летял от 15 до 25 пъти. От Air France пък обясняват, че само 6 двупосочни пътувания в Premium Eco до европейска дестинация може да ви донесат бонус билет по програмата им за корпоративни клиенти.
Вторият най-често срещан вариант е повишаване на класата, с която пътувате. Така с определен брой точки може да се доплати разликата между economy class и business class. Програмата на Lufthansa за корпоративни клиенти предлага и трети вариант - пари в брой срещу точките. Така 1000 точки се оценяват на 16.17 евро. Или, ако предпочетете да осребрите безплатния си билет до Германия (11 800), ще получите 193 евро. От компаниите коментираха, че клиентите най-често избират варианта с безплатния билет, като опцията с осребряването им се използва, когато остават малко време до изтичане на точките (валидността им е 3 години) и на клиента не предстои пътуване.
Основната цел на авиокомпаниите е ясна - да създават постоянна група от лоялни клиенти. За пътниците пък това е възможност да извлекат някакви макар и малки дивиденти от билетите, които така или иначе ползват.
CC: Калина Горанова, в. Капитал