Летище Джон Ф. Кенеди Ню Йорк (JFK), САЩ – полезна информация
Разположение
Летище JFK е едно от най-големите в световен мащаб и най-натовареното международно летище в Щатите. Обслужва както полети в страната, така и международни полети. Намира се в югоизточната част на Ню Йорк Сити, на около 19 км от Манхатън.
Терминали
Летище Кенеди разполага с 8 пътнически терминала, като в момента се използват 6 от тях. Терминал 3 и Терминал 6 са затворени за реконструкция. Всички терминали са разположени в кръгова форма около основната сграда и въпреки мащабите на само летище, то е изключително лесно за ориентиране. Терминалите му са построени по еднакъв начин на няколко нива и обслужването на полетите е бързо и ефикасно.
Брой и имена
Терминал 1
Обслужва нуждите основно на няколко авиокомпании, като по тяхно настояване е модернизиран, за да може да отговаря на стандартите им. Това са авиокомпания Air France, Japan Airlines, Korean Air и авиокомпания Lufthansa. Т1, заедно с Т4 имат необходимата инфраструктура, за да могат да приемат супер самолети като Airbus А380 и Jumbo Jet. По подобие на останалите терминали е изграден на нива. “Ниво пристигащи” с всички необходими проверки за сигурност, “Ниво заминаващи” с чек ин гишетата, “Междинно ниво”, където са зоните за клубните членове на авиокомпаниите и голяма обща площ, където повечето дизайнерски марки имат бутици, заедно с много заведения и ресторанти. На Т1 оперират авиокомпании като Air France, Lufthansa, Alitalia, Aeroflot, Turkish Airlines, Japan Airlines, Aeromexico.
Терминал 2
Терминал 2 е известен още като Delta терминал, защото е запазен за авиокомпания Delta Airlines. Обслужва само вътрешните ѝ полети, а международните полети на Делта Еърлайнс се извършват от Т4. Подобно на Терминал 1 е изграден на две нива- Пристигащи и Заминаващи. Въпреки че е терминал, обслужващ вътрешни полети на авиокомпанията, Терминал 2 разполага с всички необходими удобства на едно модерно летище, от зони за почивка до обменни бюра, магазини и ресторанти.
Терминал 4
Това е най-големият терминал на летище Кенеди, както и основният терминал за международни полети, отново на Делта Еърлайнс. Поради размерите си и множеството обслужвани полети, гейтовете са разделени на две части А и В. Отново Терминал 4 има нива Пристигащи и Заминаващи. В общата част на Терминал 4 има изграден мол с всички дизайнерски марки и места за хранене. Зоните за почивка и валутни услуги са почти навсякъде. Ако пътувате с Delta Airlines, Emirates, Etihad Airways, KLM, Virgin Atlantic, Air Serbia, Singapore Airlines или Swiss Airlines, вероятно ще кацнете на Терминал 4.
Терминал 5
Отново е запазен за една авиокомпания основно и този терминал е известен като Терминал JetBlue Airways. Интересното за него е, че се намира зад сградата на Ееро Сааринен, която е била командният център на авиокомпания TWA на Хауърд Хюз, известен с неподправения си вкус към изтънчения дизайн и ексклузивното обслужване на пътниците. Тази сграда е част от Терминал 5 и както останалите терминали и този е на нива Пристигащи и Заминаващи, тук има и въздушна пътека (Skywalk), която се смята за отделно ниво и води директно до спирката на надземния влак (Air Train). Освен авиокомпания Джет Блу, тук се обслужват полети и на Air Lingus, Hawaiian Airlines и TAP Portugal.
Терминал 7
Създаден е за нуждите на авиокомпания British Airways. Въпреки че е по-малък от другите не му липсват необходимите удобства на международен терминал на подобно летище. Структурата на ниво Заминаващи и Пристигащи е запазена. Oсвен полети на Бритиш Еъруйс, тук оперират и още няколко от партньорите им. Ако ползвате полети на Cathay Pacific, Iberia, Qantas, Qatar Airways или LOT ще кацнете именно на Терминал 7.
Терминал 8
Това е най-големият пътнически терминал на JFK. Терминал 8 е основно за нуждите на Американ Еърлайнс и има потенциал да обслужи над 13 милиона пътника годишно. Дори в тунела между нивата на Терминал 8 за по-любопитните има изградена галерия с историята на Американ Еърлайнс. Изобилие от места за почивка, магазини и ресторанти.
На кой терминал биха кацнали пътниците от София?
От София до Ню Йорк и в частност JFK няма директни полети. За сметка на това градът е доста лесно достъпен с полети с прекачване. В зависимост коя авиокомпания сте избрали за свой превозвач лесно можете да се ориентирате на кой терминал бихте кацнали.
Връзка между терминалите
Типично по американски, въпреки огромните си размери инфраструктурата и изградена изключително функционално. Всички терминали са свързани с надземна железница (Air Train), който оперира 24 часа в денонощието. Спирките са му както на всеки терминал, така и на паркингите на летището и на зоните за коли под наем. Предвижването с него до и от терминалите е абсолютно безплатно.
Необходимо време и документи
С оглед заетостта на летище Кенеди и щателните проверки за сигурност, е повече от препоръчително да сте на летище 3 часа преди полета. За български граждани е необходима виза и валиден международен паспорт.
Интернет на летището
Летище Кенеди предоставя на всички свои посетители безплатна WiFi мрежа –“ _Free JFK WiFi “. След свързане в браузъра ще имате неограничен достъп до интернет данни.
Има ли възможност за rent-a-car? На кои компании?
На летище JFK е повече от лесно да намете кола, за да се насладите изцяло на Ню Йорк или околностите. На всеки терминал на ниво пристигащи, офиси имат Alamo, Avis, Budget, Dollar, Enterprise, Hertz, National, както и други местни доставчици. Имайте предвид, че след като уредите формалностите на гишетата им, трябва да стигнете до паркинга за коли под наем, откъдето да вземете своята кола. За целта можете да използвате Air train до спирка Federal Circle Station, където е и самият паркинг.
Как да стигнем от летището до града?
Летище JFK, типично за мегаполис като Ню Йорк е добре свързано с центъра на града. Има множество варианти за предвижване от частни трансфери и лимузини до използване на хеликоптери за целта.
Като най-евтин начин за стигане до Манхатън е отново Air Train-а, който можете да хванете от всеки терминал. Самото пътуване е с прекачване на метростанция Jamaica в Queens, заема около 50 мин, а цената му е 7.75 долара.
Може би най-удобният начин, ако имате повече багаж е такси или Uber. На всеки терминал има стоянка на таксита, а цената до Манхатън с такси е фиксирана на 52 долара.
Описанията в страницата са с цел съвет и обща ориентация. Те са актуални към датата на списване и публикуване, но не гарантираме за актуалността след това.
Текстът в тази страница от Диляна Георгиева е с copy-right права и защита от копиране на съдържанието с комерсиална цел чрез Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.